H-P 7:00-15:00
Mi a Qi
A Qi testünk alapanyaga és hajtóereje. Olyan, mint testünk üzemanyaga. A Qi-nek köszönhetjük, hogy testünk képes bizonyos funkciókat ellátni. A Qi-t általában "energiaként" szoktuk fordítani. Ez a funkciók aktiválója, ez a testünk hőforrása, a jang része védőburkot képez körülöttünk és része az immunitásunknak, ez szabályozza a vér áramlását és tartja a vért az érrendszerben, ez felelős az anyagcseréért, azaz az anyagcserénk működéséért, és ez látja el a testünket tápanyagokkal, amelyek támogatják a működését és regenerációját. A Qi minőségét befolyásolja az őseinktől örökölt esszencia minősége és ereje, valamint a bevitt táplálék minősége és a belélegzett levegő minősége. Valamint azon szervek ereje, amelyek a táplálékból és a levegőből Qi-t termelnek.
Nagyon fontos, hogy a Qi folyamatosan mozgásban legyen, ne stagnáljon.
A máj egy olyan szerv, amely nagyon érzékeny az érzelmi stresszre. A Máj egyik funkciója, hogy mindent folyékonyabbá tesz a szervezetben. Nemcsak a Qi, hanem a vér és más folyadékok is szabadon áramolhatnak a testben. Ha túlzott vagy elfojtott érzelmektől szenvedünk, ez a képességünk könnyen blokkolódik. Eleinte a Qi lassulni kezd, később elzáródásokat hoz létre, amelyek leggyakrabban a test bármely pontján különböző feszültségekben nyilvánulnak meg. Ha az állapot túl sokáig tart, a vér és a nyálka is blokkolni kezd. És így különböző képződmények alakulnak ki a testben - miómák, ciszták vagy akár daganatok.
A Máj Qi elakadását elsősorban az érzelmek és a mentális állapotunk okozhatja. Amint engedünk az érzelmeinknek, visszahúzódunk, a test nem nyugodt, és a Qi és a vér nem tud szabadon áramlani. Ez idegességet, sírást, ingerlékenységet, nyakfeszülést és fejfájást okozhat bennünk. Az energetikailag feltöltött Máj hajlamos megtámadni a Lépet (emésztés), amit puffadásként vagy hasmenésként tapasztalhatunk. Ha a Máj túlzott energiája behatolt a Gyomorba, ez böfögésként, öklendezés vagy hányás érzésében, keserűségben a szájban és oldalfájdalomban nyilvánul meg. Ha a Máj Qi stagnál, a vér és a folyadékok stagnálnak, duzzanat, puffadás és duzzadt csomók jelentkezhetnek.
A Máj Qi stagnálása negatívan befolyásolhatja a nők menstruációs ciklusát. Menstruációs zavarok, fájdalmas menstruáció, meddőség stb. A Máj stagnálásának meglehetősen tipikus megnyilvánulása a premenstruációs szindróma. A Máj Qi stagnálása felelős mindenért, amit a stressz súlyosbít.
A Máj Qi stagnálás alapvető tünetei:
Általános elvek
A Qi stagnálása általában a májfunkció károsodásával jár együtt. Orvosbiológiai szempontból a Máj a szervezet méregtelenítő gyárát képviseli, és minden, az emésztőrendszer által felszívott anyag először rajta halad át. A máj dolgozza fel és metabolizálja a természetes és mesterséges vegyületeket. A mesterséges anyagok (tartósítószerek, színezékek, gyógyszerek) egyre növekvő jelenléte miatt a modern táplálkozásban a Máj gyakran túlterhelt. Ez hozzájárulhat a hagyományos kínai orvoslásban a Máj Qi stagnálásaként ismert állapot néhány tünetéhez. A Májat a túlevés vagy a túl gyakori evés is befolyásolja. Bár a Lépet tekintjük a fő emésztőszervnek, a Máj az, amely befolyásolja a tápanyagellátás elosztását és időzítését, hogy hatékonyan tudjon működni. A lép túlterhelése közvetett hatással van a Máj Qi mozgására.
A Máj Qi stagnálása esetén kerülni kell a szűkítő és korlátozó ételeket. Az enyhén csípős és zavaró jellegű ételeket kell előnyben részesíteni. A betegeknek kevesebbet kell enniük (úgy távozzanak az asztalról, hogy úgy érezzék, többet is ehetnének), és a nap utolsó étkezését késő délután vagy kora este kell felszolgálni. A lármás vagy lobbanékony érzelmek az asztalnál nagyon károsak; az étkezést nyugodt és nyugodt környezetben kell végezni. Ebben az étrendben a zöldségeket kell hangsúlyozni, a zöld, sárga és piros zöldségek gazdag választékával, kiegészítve az éles, zavaró fajtákkal. Az enyhén fűszerezett ételek, mint például a curry vagy az ázsiai konyha segítik a Qi keringését. A szénhidrátok és a fehérjék másodlagos szerepet játszanak, együttesen nem szabad, hogy az étrend több mint felét kitegyék.
Zavaró jellegű, enyhén csípős ételek: fűszerek, hagyma, fokhagyma, levélmustár, vízitorma, kurkuma, bazsalikom, menta, beleértve a borsmentát, torma, bors, kardamom, kömény, édeskömény, kapor, gyömbér, kis mennyiségű bor (lehetőleg vörös) vagy rizsbor, kávé (napi 1 csésze); óvatosan a melegítő ételekkel, ha hőstagnálás lép fel.
Az aktivitás fontos a Qi stagnálásában. A tevékenységek közül a fürge séta, a zenére végzett testmozgás, a nyújtó gyakorlatok, a masszázs és a kiválasztott pontok és testrészek önmasszírozása megfelelő. Ami a masszázst illeti, stimulálhatja a lábfején a hüvelyk- és mutatóujj közötti területet, ne féljen nyomást gyakorolni, a Máj útja itt kezdődik, és szépen ellazítja. Minden este alkalmazhatja zuhanyzás után.
Ha puffadástól szenvedsz, javaslom, hogy használd a melegítő zsák receptjét, és alkalmazd a köldök tájékán, ezzel ösztönözni fogod a mozgást a középső részen, és segítesz feltölteni az energiádat ott is.
Arányos ételösszetétel a máj Qi stagnálásában
Ebben az étrendben a zöldségeket kell hangsúlyozni, a zöld, sárga és piros zöldségek gazdag képviseletével, kiegészítve különféle éles zavaró fajokkal. Az enyhén fűszerezett ételek, mint például a curry vagy az ázsiai konyha segítik a Qi keringését. A szénhidrátok és a fehérje másodlagos szerepet játszanak, együttesen nem szabad, hogy az étrend több mint felét kitegyék.
A megfelelő étrend és életmód betartása kulcsfontosságú a szervezet egyensúlyának helyreállításához és a Máj megfelelő működésének támogatásához.
Mindezt egy serpenyőben megpirítjuk, majd egy zsebkendőbe vagy ruhadarabba öntjük, összekötjük, teszteljük a hőmérsékletet, és a köldök alá tesszük. Ha nehezen alszik el, a fahéjat levendulával helyettesítheti.
A Yin hiányos étkezéshez olyan élelmiszerek gondos kiválasztása szükséges, amelyek biztosítják a szervezet számára a szükséges táplálékot és hidratálást. A hangsúlyt a koncentrált tápanyagokra, a fehérje magas arányára és a megfelelő ételkészítésre kell helyezni. A Yin hiány tüneteit súlyosbító élelmiszerek kerülése kulcsfontosságú az általános egészség és jólét javításához. A rendszeres napi rutin, a megfelelő alvás és a megfelelő folyadékbevitel szintén elengedhetetlen a Yin egyensúly fenntartásához a szervezetben.